Sizi Arayalım
0462 335 65 65
0541 462 1 462

Ardeşen Kurumsal Araç Kiralama Şirketi

Ardeşen´de aradığınız Kurumsal Araç Kiralama Şirketi ayağınıza kadar geldi. İnternet sitemizde tüm araçlarımızı online olarak görebilir ve anında kiralayabilirsiniz.

RİZE Ardeşen´de kiralık araç hizmetleri verdiğimiz pek çok firmamız ve bireysel müşterimiz bulunmaktadır. Sizlerde bunların arasındaki yerinizi almak için hemen web sitemizde bulunan numaralarımız üzerinden bizlere ulaşarak uygun fiyatlı kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Uzun yıllardan bu yana Karadeniz bölgesine hitap eden geniş araç filosu ile kısa dönem ve uzun dönem araba kiralama hizmetlerini sunan Hanedan´ın kaliteli hizmetlerinden anında yararlanabilirsiniz. Her yıl binlerce müşterisine hizmet veren Hanedan´ın bünyesinde her geçen gün büyüyen, yenilenen araç filosu bulunmaktadır.  Türkiye´nin tüm şehirlerinden araç kiralama hizmetini alabileceğiniz firmamızın web sitesinden ücretsiz olarak rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. RİZE ilinin tüm ilçelerinde olduğu gibi ARDEŞEN ilçesinde de sizlere hizmet vermekteyiz. Bölgede bulunan resmi kurumların, firmaların profesyonel filo kiralaması, araç kiralaması ihtiyaçlarını da uzman kadromuz değerlendirmeye almakta ve en iyi teklifleri sunmaktadır. ARDEŞEN bölgesinde bulunan ziyaretçilerimiz hiç çekinmeden bizlere ulaşabilir. İhtiyaç duyduğunuz her anda, araçlarımız ile hizmetinizde olacağız. Araç kiralama denilince RİZE ilinde akla ilk gelen firmayız, bu nedenle en uygun fiyatları da bizlerden alabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak isteyen müşterilerimiz web sitemizde bulunan whatsapp numaramız üzerinden bize yazabilirler..

-----------

Ardeşen´i Tanıyalım

İlçe adı aslen Art’aşeni olduğu ve hangi anlama geldiği konusunda dil uzmanlarınca tam bir görüş birliği olmamakla birlikte Lazca olma ihtimali yüksektir. Halk arasında’’ Yavuz Sultan Selim Trabzon Sancak Beyi iken, Osmanlı tahtına sahip çıkmak ister ve bu amacı gerçekleştirmek için Kepa Sancak Beyi olan oğlunun yardımına gerek duyar. Yardım almak için sahil boyu bölgeden geçerken Fırtına Deresinde ağaç parçalarını görür. Bölge tamamen boş, bataklık ve çalılıktır.

Çevresindekiler, Kendisine bölgede kimsenin yaşamadığını söylediğinde;Yavuz Sultan Selim deredeki ağaç parçalarını göstererek ” Bu belde tenha değil, bakın dere yonga taşıyor. Bu yörenin ardı şendir” yani yüksek kesimlerde yerleşim birimleri olduğunu ifade eder. Ardışen sözcüğü zamanla halk dilinde Ardeşen olarak yerleşir şeklindeki rivayetlerin Osmanlı kaynaklarında bir karşılığı yoktur zaten ilçenin ismi bölgenin Osmanlı idaresine girmesinden çok önce de vardı. Art’aşeni bölgenin yerlileri olan Lazların çok eski tarihlerden itibaren yerleşim alanıdır.İlçe yerleşimi bu günkü olduğundan farklı olarak yoğun olarak köylerde olduğu Ardeşen ilçe merkezinin küçük bir mahalle şeklinde bulunduğu anlaşılıyor. Art’aşeni, ilk olarak kuruluşu M.Ö 11. yüzyıla dayanan Lazların antik dönemdeki devletleri olan Kolhida devletine bağlıydı. Doğu Karadeniz’de Kolha(Kolhida) isimli bir ülkenin varlığından söz eden en eski yazılı belge,M.Ö 764 yılında Urartu kralı olan, II.Sarduri’nin dönemine ait bir kitabedir. Bu kitabede, kral II.Sarduri´nin seferleri anlatılırken, kuzeydeki “Kulha” isimli bir ülkeden ve “Kulha” halkından da bahsedilir. Urartu dili ve tarihi uzmanları, bahsi geçen bu ülkenin, antik batı kaynaklarında da ismi benzer şekilde geçen, Doğu Karadeniz’deki “Kolha ülkesi” olduğu konusunda hemfikirdirler. Aynı yüzyılda yaşamış olduğu varsayılan Yunan ozanı Eumelos’un, günümüze ulaşan dizelerinde de “Kolhis” ülkesinden bahsediliyor olması, eski Yunanların da Kolha ülkesinin varlığından haberdar olduklarına işaret etmektedir.

Pers imparatoru II.Kuruş´un M.Ö 546 yılında gerçekleştirdiği Lidya seferinden bahseden ve o dönemlerde yaşayan kralların sahip oldukları zenginliklere değinen Plinius, bu zengin krallar arasında Kolha ülkesinin Saulak isimli kralına da yer vermiştir.

M.Ö 500 ’lü yılların sonuna doğru yazıldığı tahmin edilen, Hekataeus’un Periegeseis isimli coğrafya eserinde de, Kolha ülkesinden ve Kolhalılardan bahsedildiği bilinmektedir. M.Ö 481 yılında Yunanistan seferine çıkan Pers kralı Hşayarşa’nın müttefiklerini sıralayan Herodot, bu sefere katılan bir Kolha birliğinden de söz eder. M.Ö 335 yılına doğru, PseudoSkylax tarafından hazırlanan bir coğrafya kitabında da, Kolha ülkesi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu yıllarda Kolha ülkesi ile ilgili ilginç bir kayıt da, Büyük İskender’in Doğu seferine katılarak, Anadolu ve Ortadoğu’yu dolaşan Aristoteles’e aittir. Doğu Karadeniz ile ilgili gözlemleri dolaylı olarak günümüze ulaşmış olanlardan birisi de, MÖ.283 yılında Mısır kralı olan Philadelphus’unTimosthenes isimli donanma komutanıdır. Plinius’un, Timosthenes’i referans olarak göstererek aktardığı bir rivayete göre; Kolha ülkesindeki sahil kenti Dioskuria, o zamanlarda, farklı diller konuşan 300 ayrı kabilenin uğrak yeriydi. Yine aynı dönemden, M.Ö 144 yılına kadar olan gelişmeleri yazan, Yunan tarihçisi Polybius, eserinin bir bölümünde, Yunanistan ile Karadeniz ülkeleri arasındaki ticari ilişkilere dair bilgiler vermektedir. Bahsedilen bu ticari ürünler, diğer antik çağ kaynaklarında da, Doğu Karadeniz sahillerinin önemli ihraç ürünleri olarak geçmektedir ve söz konusu ticaretin ağırlıklı olarak gerçekleştirildiği yer de, muhtemelen Kolha ülkesidir.

Pomponius Mela tarafından MS 44 yılına doğru yayınlanan “De Chorographia”isimli eserde, sırasıyla; Trabzon’un batısında Buzeri ve Behiri kabileleri, daha doğuda,Phasis nehrinin denize döküldüğü yerde de, Phrixos’un tapınağının ve Altın Postun saklandığı ormanların bulunduğu Kolhilerin ülkesinin olduğu belirtilir. Sonraki çağlarda yaşamış olan Bizanslı Suidas, kayıtlarında, 117 yılında Roma imparatoru olan Hadrianus’un, “Lazilerin veya Kolhalıların” başına bir kral tayin ettiğine dair bir bilgi aktarmaktadır. Bu bilgi; Lazi derebeyliğinin önderliğinde birleşmekte olan Kolha kabilelerinin, yeni bir krallığın kurulması sürecinde, o sıralar en kudretli dönemini yaşayan, “dost ve müttefik” Roma imparatorluğunun hegemonyası altında olduklarını göstermektedir. Bugünkü Of ile Batum arasındaki sahil şeridinde yerleşik olan ve Heniohi olarak isimlendirilen bu toplum, muhtemelen küçük yerli denizci kabilelerden oluşmaktadır.Kralları olan Anhialus’un sarayı bugünkü Ardeşen yakınlarında, Furtuna deresi ağzında bulunmaktadır. Heniohilerin,aynı sahilin yüksek kesimlerinde yasayan ve farklı kaynaklarda Makron olarak da adlandırılan, dağlı Mahelon kabilelesini de egemenlik altına almış oldukları anlaşılmaktadır. Bu bölgenin doğusunda ise, sırasıyla, Malassas liderliğindeki Lazi krallığı; İulianos liderliğindeki Apsila; Resmagas liderliğindeki Abaski ve Spadagas liderliğindeki Saniga krallıkları yer almaktadır. Roma imparatorluğunun Kapadokya valisi olan Arrianus, 130’lu yılların başında gerçekleştirdiği Karadeniz seyahati ile ilgili olarak, İmparator Hadrianus’a hitaben bir rapor yazmıştır.

Bu rapor, Trabzon’dan itibaren tüm Doğu Karadeniz sahillerinin durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiler içermektedir. Raporunda, öncelikle Trabzon kenti ile ilgili gözlemlerini ve çalışmalarını aktaran Arrianus,raporunun sonraki bölümlerinde de Trabzon’dan itibaren sahil boyunca,doğuya doğru gerçekleştirdiği bir deniz yolculuğunun notlarını aktarır. Buna göre,Trabzondan ayrıldıktan sonra, önce Hyssus limanına uğrarlar, oradan sonra da Ophis deresine ulaşılır. Arrianus’a göre, bu dere Kolha bölgesi ile Thiannika arasındaki sınırı oluşturmaktadır. Bugünkü Of civarında olan bu sınır gerçekte, Roma imparatorluğunun o yıllardaki doğu sınırıdır. Sınırın ötesinde, doğrudan Roma hakimiyeti dışında olan tüm toplulukların, “Kolha” kimliği altında tanımlanması önemli bir ayrıntıdır. Sınırın beri tarafındaki yerlileri, onlardan ayırt etmek için de,aslında sahilden içeride, yüksek kesimlerde yaşamakta olan Sanni kabilesinin adı,bölge ismi olarak kullanılmaktadır ve raporda bu bölgenin adı da muhtemelen hatalı olarak, Tzanika ya da Sannika yerine, “Thiannika” olarak yazılmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Hemşin Her Bütçeye Uygun Kiralık Araçlar
  Hemşin Rize´de Her Bütçeye Uygun Kiralık Araçlar sadece HANEDAN´da.. Sizlerde hemen web sitemiz üzerinden araçlarımızı inceleyebilir ve anında rezervasyon talebi oluşturabilirsiniz.
 • Tonya Oto Kiralama Fiyatları
  Tonya Oto Kiralama Fiyatları - Rent A Car Firması aramalarınızda Trabzon ilinde rastladığınız firmamız en uygun fiyatları bölgede sizlere sunan tek firmadır.
 • Artvin Borçka Tatil İçin Araç Kiralama
  Artvin Borçka Tatil İçin Araç Kiralama - Rent a Car Firması arayışlarınızda karadeniz tatiliniz öncesi kiralık aracınızı seçmek için en doğru firmanın web sitesindesiniz.
Uyarı : Web sitemizde yayınlanan fotoğraf ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
 • Konaklar Mahallesi Emek Caddesi No:18/A Ortahisar / Trabzon
 • Telefon : 0462 335 65 65
 • E-Mail : info@hanedanotokiralama.com

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.